En gruppbild på Parkinsonförbundets styrelse och kanslipersonal taget hösten 2021

Kontakta oss

Har du frågor, synpunkter eller önskemål om vår verksamhet ska du vända dig till förbundets kansli.

Kanslipersonal

Jenny Lundström, generalsekreterare
E-post: jenny.lundstrom@parkinsonforbundet.se

Teuta Hatipi
E-post: teuta.hatipi@parkinsonforbundet.se

Anna Wedin
E-post: anna.wedin@parkinsonforbundet.se

Förbundskansliet

Växel: 08-666 20 70

Måndag-fredag kl. 9-15
(lunchstängt kl. 12-13)

E-post
info@parkinsonforbundet.se

Adress

Parkinsonförbundet
Skeppargatan 52 nb
114 58  Stockholm

Org nr 857205-3380

Övrigt

Medlemsavgift betalas till bankgiro 438-1729 (gäller enbart nya medlemmar)
Övriga betalningar görs till bankgiro 5325-3423

Facebooks logga

Vi finns på Facebook

 

Parkinsonförbundets styrelse

Eva-Lena Jansson
Ordförande
e-post:eva-lena.jansson@parkinsonforbundet.se

Kristina Hagström
1:e vice ordförande
e-post: stina@hagstrom.nu

Sven Pålhagen
2:e vice ordförande
e-post: sven.palhagen@gmail.com

Eleonor Högström
Ledamot
e-post: eleonor.hogstrom@parkinsonforbundet.se

Myrna A Åkerblom
Ledamot
e-post:myrna651@gmail.com

Bernt Kruse
Ledamot
e-post: bernt.kruse@outlook.com

Åsa Simu Holmgren
Ledamot
e-post: asaholmgren66@gmail.com

Monica Vikingsson
Ledamot
e-post: monica@parkinsonskane.se

Styrelseersättare

Lena Schalin
e-post: midwife_le@hotmail.com

 

Revisorer

Sune Andersson, internrevisor
e-post: 1433andersson@telia.com

Gun Pettersson, internrevisor
e-post: gun.pettersson50@gmail.com

Ann-Marie Andersson, ersättare
e-post: annmarie.hjartlanda@gmail.com

Parkinsonförbundets valberedning

Bo Jäghult, sammankallande, Kvicksund
E-post: bo@jaghult.se

Maud Eker, Lund
E-post: maud.eker@gmail.com

Ingemar Karlsson, Jönköping
E-post: monka.1@hotmail.com

Erika Franzén, Stockholm
E-post: erika.franzen@ki.se

Lennart Moberg, Härnösand
E-post: moberg.harnosand@gmail.com

Ersättare:
Agneta Nilsson, Stockholm
E-post: signeagneta@gmail.com

Lena Gårdh Sjöman, Enköping
E-post: l.gardh@hotmail.com