Poppis att prova på pingis

Prova på pingis-dagen anordnades den 7 september av Linköpings Pingisklubb (LPK) i samverkan med Parkinson Östergötland och projektet Pingis Parkinson, som finansieras av Allmänna arvsfonden 2024–2026.

Man träffades i den fina, nya hallen, som är bland de bästa i landet. Karin Gill representerade Projektet, Kalle Widelius och Henrik Sandbladh representerade LPK och dr Nenad Stankovic representerade Parkinsonförbundet och LPK.

Ett tiotal nyfikna människor, alla personer med Parkinson, deltog. Likaså en redan etablerad parkinsonpingis-grupp som började med träningarna redan i januari i år.

Mötet inleddes med information om verksamheter, om parkinsonpingis samt om Parkinsonförbundet. En timmes träning följde och därefter fika och frågestund. Man skildes åt mycket nöjda med Prova på Pingis Parkinson 2026.

Tre dagar senare var det dags för ordinarie träningspass, torsdagar 16:00-18:00. Alla som hade varit på Prova på pingis kom till träningen. Med detta har antalet medlemmar i gruppen ökat med mer än 100 procent.

Alla ser verkligen framemot hösten/vintern 26/27!

Pingis Östg 2.jpg

Total koncentration...

Pingis Östg 3.jpg

...och glädje!