Gula tulpaner med blå bakgrund
Jönköpings län

Aktivitetsgruppen i Eksjö med omnejd

Här hittar du höstens program för oss som bor i Eksjö med omnejd.


Ons 24/9 kl. 12.15 Besök på Brandmuséet, Ö Bakgatan (i gränderna vid Willys). Parkera på kund-P! Vi dansare förflyttar oss från Vuxenskolans danslokal till muséet för fika och guidning, därav tiden (ca kl 12.15).

Ons 22/10 kl. 12.00   Vi gästas av Niklas Hjalmarsson som satte Russnäs på kartan i och med sina framgångar med Chicago Blackhawks bl a 3 segrar i Hockeyns Stanley Cup over there. Det började en gång i Eksjö HC:s hockeyskola på lördagarna i Storegårdshallen. Pojklagsspelare ett antal år och sedan debut i Eksjö HC:s A-lag som 14-åring. Juniortiden var med HV71 parallellt med hockeygymnasiet i Huskvarna. Han har mer att berätta!!

Ons 26/11 kl. 12.00 Gunnar Gärdeborg i från Blankefall mellan Eksjö och Nässjö kommer och berättar om sitt intresse för hästar. Han är aktiv inom föreningen Nordsvenska hästen och kusksällskapet i Jönköpings län.

December Julbord ?

Väl mött!

Lasse Brandt
070-669 41 27
larse.brandt@gmail.com